top of page

Asutajate lugu

„Meile sobib omavaheline koostöö,“ ütlevad Ehitusagentuuri juhtkonda kuuluvad Marek, Jüri, Kaupo ja Siim, kui küsida, kuidas nad ettevõttesse sattusid ja mis neid üksteisega hoiab. Minevikus koos töötanud neli meest liikusid pärast ühisest töökohast lahkumist mõnda aega eri suundades, kuid sattusid taas kokku 2008. aasta majanduskriisi ajal. Sealt sai alguse siiani kestev ja tulemuslik koostöö Ehitusagentuuris. „Kui muud teha ei oska, siis tuleb teha seda, mida oskad, sealjuures võimalikult hästi. Ja iseenda juhtimisel on seda kõige parem teha,“ on juhtkond ühel meelel.

Algusaastatel olid Marek, Jüri, Kaupo ja Siim Ehitusagentuuri ainsad töötajad. Enam see õnneks nii ei ole, töötajaid on nüüd märksa rohkem. Nelik oli toona kindel, et ajavad õiget asja, ning Kaupo oli see, kes ütles, et ei ole probleemi, see asi läheb käima ka – isegi, kui alguses tuleb vaid paljast leiba süüa. Asi läkski käima, õige pea tasusid pikad tööpäevad ja nähtud vaev end ära. Mehed on rahul, et tööd jätkub, et püsikliente on ettevõttel olnud algusest saati ja et Ehitusagentuuri areng ja laienemine on toimunud loomulikul teel, vastavalt vajadusele. Osanikud tunnistavad, et uisapäisa pole tahetud ettevõtet kasvatada. „Puhtalt ärilisest seisukohast pole see võib-olla mõistlik olnud, aga see on aidanud hoida asjad kontrolli all,“ kinnitavad kõik, juhtides tähelepanu sellele, et Ehitusagentuuris langetatud otsused on alati läbimõeldud.

Ehitusagentuuri juhtkond tööd tehes ei nurise. Seda suuresti tänu sellele, et nende töö on kõike muud kui üksluine – vaheldusrikkus ja rutiini puudumine on need tegurid, mis lisaks huvile oma valdkonna vastu nelja meest ameti juures jätkuvalt hoiavad. Ehkki ehitusalaseid teadmisi on omandatud ja igapäevatöös rakendatud juba mitmekümne aasta jagu, üllatab elu aeg-ajalt siiski olukordadega, mil puututakse kokku mõne sellise teemaga, millest varem küll kuuldud, kuid mille spetsiifilised üksikasjad vajavad süvenemist. Ehitusagentuuris risti ette ei lööda, vaid loetakse, uuritakse, konsulteeritakse ja tehakse teema selgeks. „Ajurakud teevad pidevalt tööd, Alzheimer meid ei võta,“ muhelevad osanikud, kelle töötunnid võivad mööduda nii kontoris kui ka ehitusplatsil ja kel võib korraga töös olla kasvõi kümme erinevat objekti. „Sisuliselt on iga hoone ikkagi leiutamine. Pulgad on küll teada, millest see kokku pannakse, aga iga kord pannakse erineval moel kokku,“ teab Jüri. Ehitusagentuuri jaoks on kõige tähtsam kliendi rahulolu: kui inimene on võtnud nõuks neid usaldada, siis ei tohi lasta tal pettuda. Eks siis tehke järgi või makske kinni, aga siiani on moto paika pidanud.

 

Ehitusagentuuris on tööülesanded võrdselt jaotatud ja mehhanism toimib kui õlitatult, mis tagabki kvaliteetse tulemuse. Seda, et tööülesanded saaks ka iseseisvalt ja edukalt lahendatud, peetakse kõigi Ehitusagentuuri töötajate puhul väga oluliseks. See muidugi ei tähenda, et omavaheline nõupidamine keelatud on – arutelud ja põhjendatud vaidlused on kõigiti soositud, sest sageli viivad need veel paremate tulemusteni. Ja parimad tulemused on Ehitusagentuuri jaoks esmased. Juhtkond möönab, et vahel tulebki kaastöötajatele oma arvamust üsna põhjalikult selgitada, kuid see on vaid kasuks tulnud. Suhtlusoskus, igakülgne läbipaistvus, avatus ja ausus on omadused, mis hea töötajaga käsikäes käivad. Need ja ühise eesmärgi nimel pingutamine. 

„Eesmärgile suunatus tegelikult hoiab koos. Kui eesmärgid on olemas ja need on kõigile sobivad, siis ongi lihtne koostööd teha,“ usub Siim. On selge, et neliku vahel valitseb mõistmine ja austus, mis alluvatelegi edasi kandub, ning karmikäelist diktaatorlust Ehitusagentuuris ei ole. Kui ongi, siis võib-olla vaid natuke.

 

Marek kinnitab, et head otsused sünnivad tõepoolest ühiselt. Loogika ja teekond sihtmärgini võivad erineda, aga koostöö viib kogu tiimi kohale. Marekut iseloomustavad kolleegid kui tublit pereisa, kes on meeskonna suhtes väga hooliv ja oma töös äärmiselt põhjalik. Sellised sõnad sobivad firmale nime valinud osaniku kohta igati. Marek on alati valmis käsi külge panema ning kui vahel harva juhtubki, et käsi kuskile külge panna ei oska, võtab Marek käsiraamatu ja uurib järele, mis teha tuleb. Seejärel siis muidugi teeb.

Jüri kohta ütlevad kolleegid, et tegemist on väga asjaliku ja uuendusmeelse mehega, kes teab, mida ta elult tahab. Ta oskab inimestega suhelda ja on probleemide lahendamises meister, ehkki Jüri ise on veendunud, et ta on tegelikult introvert. Siim teab rääkida, et mõni näitlejagi on enda meelest introvert, kes kellegagi suhelda ei soovi, ent oma töös on tõeline professionaal – Jüriga on sama lugu, oma tööd ta mõistab. Jüril on intelligentne kõrgema taseme huumor, mis hoiab tuju üleval, ning kui Ehitusagentuuri kontorihoones on kuulda muusikat, kostub see tõenäoliselt just tema töölaua juurest.

Kaupole on iseloomulikud lõputu teadmistejanu ja detailitäpsus. Tema juurde tuleks uued tulijad koolitusele saata, sest põhjalik mees võiks vabalt olla õppejõud. „Kui mul on vaja küsida, kuidas ehitada, siis ma küsin Kaupo käest. Siis ta võtab riiulist klade, kus on käsitsi välja kirjutatud mingid asjad, otsib selle joonise, ütleb, et näe, see käib niimoodi,“ nendivad kolleegid. Kaupo puhul hinnatakse veel konkreetsust ja tarbetuse vältimist. Näiteks ei meeldi talle sõnavaht, selge mõte ja teod on need, mis loevad.

Siim on samuti ratsionaalne ja kahe jalaga maa peal olev, tohutu töövõimega mees, kes saavutab eesmärgi tuntud töövahendite võimalusi maksimaalselt kasutades. Ta suudab ka esmapilgul keerulisena näiva lihtsaks muuta, oskab peaaegu kõiki maailma asju rahulikult selgitada ja ei pea paljuks meeleolukaid lugusid vesta. Siim hindab kõrgelt süsteemsust ja korda. Isegi mööda Eestit matkates on tal kõik kontrolli all, ootamatusteni välja. „Tal on alati asjad kontrolli all. Ja kui mõni asi ei allu tema kontrollile, nagu näiteks ilm, siis ta kontrollib seda selle kaudu, et ta kuulutab selle lihtsalt kontrollimatuks. Aga see on endiselt tal kontrolli all.“

Vot sellised on need Ehitusagentuuri osanikud. Eriilmelised, kuid väga hästi koos toimivad ja üksteist täiendavad. Nende inimestega koos töötamine juba igav olla ei saa. Neliku sõnutsi sobib Ehitusagentuuri väljakutseid otsiv ja vabadust nautiv töötaja, kellele meeldib vastutada ja kellel on suur stressitaluvus – ehituses võib kõike ette tulla ja kõigeks peab valmis olema. Marek, Jüri, Kaupo ja Siim ju on. Hea töö ei jää märkamata ning saab vääriliselt tunnustatud, selles pole tarvis kahelda. „Ega Ehitusagentuuris töötamine ole inimõigus,“ naeravad mehed. Inimõigus ehk ei ole, kuid sellest ju ära ka ei ütleks.

meeskond 2.jpg
bottom of page